top of page
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon

שייטת 13 "הקומנדו הימי"

מוטו היחידה: "כעטלף המגיח בעלטה, כלהב המבתר בדומיה, כרימון המנפץ ברעם"


סמל היחידה:


שייטת 13 "הקומנדו הימי"

בסיס היחידה: עתלית

פרופיל נדרש : 97 ללא סעיפים פוסלים

קב"א מינימלי: 52

דפ"ר מינימלי: 50


איך מגיעים ליחידת שייטת 13 "הקומנדו הימי":

כדי להגיע לשייטת יש לעבור את הגיבוש שאורכו חמישה ימים. יש שתי דרכים מרכזיות לקבלה למסלול הכשרת הלוחם בשייטת 13 :

1. גיבוש גדנ"ע שייטת 13 המבוצע בחודש נובמבר כאשר המלש"ב בכיתה י"ב

2. גיבוש אחיד שייטת 13, 669, חטיבת הקומנדו


שלבי המיון:

דרך גיבוש גדנ"ע -

- הרשמה ומילוי טפסים דרך אתר צה"ל https://navy.idf.il/forms/4333#4342

- מעבר מבדקי התאמה עיוניים בחיל הים

- מעבר בדיקות רפואיות

- סיום בהצלחה של גדנ"ע שייטת המתקיים בין החודשים יולי אוגוסט

- מעבר בהצלחה של גיבוש גדנ"ע (בגיבוש זה ניתן לקבל תוצאת עובר/לא עובר בלבד, אין אפשרות להתקבל לחטיבת הקומנדו, 669 או זכאות לראיונות)

דרך יום סיירות -

- מעבר בהצלחה בתוצאת גיבוש אחיד שייטת 13

- מעבר בהצלחה גיבוש שייטת 13 בתוצאת שייטת


ייעוד היחידה:

שייטת 13 היא יחידת הקומנדו הימי של חיל הים הישראלי.


נוסף על סוגי הלוחמה האופייניים לקומנדו ימי, בפרט פעולות המצריכות נחיתה מהים, פעולות חבלה בכלי שיט והשתלטות על כלי שיט, מאומנים לוחמי היחידה בפאסט-רופ (השתלשלות בחבלים ממסוקי סער) ובכל צורות לוחמת היבשה ובצניחה מבצעית.


השייטת מפעילה צלפים ומשתתפת בלחימה יבשתית טיפוסית ללוחמי חיל רגלים (כך למשל, בזמן האינתיפאדה השנייה השתתפו לוחמי השייטת במספר רב של פשיטות, פעולות ומבצעי מעצר בשטחי יהודה ושומרון כנגד פעילי טרור).


בעשורים האחרונים המוניטין של שייטת 13 עלה באופן ניכר וכיום היא נחשבת לאחת מיחידות הקומנדו הטובות ביותר בצה"ל, ולאחת מיחידות הכוחות המיוחדים הטובות בעולם.


נכון ל-2021 זכתה היחידה ב-7 ציונים לשבח מטעם הרמטכ"ל ובאות הערכה מטעם הרמטכ"ל. היחידה משתתפת באימונים משותפים עם יחידות מקבילות מצבאות זרים, כמו אריות הים של צי ארצות הברית (Navy Seals) וה-SBS הבריטית. השייטת עוסקת בפעילות מבצעית מעבר לקווי האויב למטרות שונות, בהן פגיעה אסטרטגית בנמלי האויב ובמתקנים חיוניים בעת מלחמה, איסוף מודיעין איכותי על פעולות ומהלכי האויב.


השירות ביחידה משלב הכשרת חי"ר ארוכה ומקיפה עם התמחות והתמקצעות בלוחמה ימית, צלילה והפעלת כלי שיט מיוחדים. היחידה זכתה מספר פעמים בפרס הרמטכ"ל על תרומתה ללחימה בטרור, על פיתוח יכולות מבצעיות חדשניות ועל הקניית נורמות התנהגות גבוהות של מצוינות וחתירה לניצחון.


צוותי הלחימה של שייטת 13 נדרשים למגוון יכולות והכשרות כדי לבצע את משימותיהם, ולכן ההכשרה היא ארוכה ומקיפה. בין היתר מתמחים הלוחמים בלוחמת חי"ר, לוחמה בטרור ולוחמת גרילה, צניחה מבצעית, שיטות תקיפה ימית ופשיטה מהים.שייטת 13 "הקומנדו הימי"


על מסלול ההכשרה – משך כל שלב

ההכשרה אורכת שנה ושמונה חודשים וכוללת טירונות חי"ר בחטיבת הנח"ל (רובאי 07), שלב מכין ושלב ייעודי. שלב המכין אורך שלושה חודשים ובו הלוחמים עוברים אימוני כושר רבים, תרגולים בסיסיים של פשיטה וקורס צניחה לים. השלב הבא- הייעודי, אורך שנה וכולל התמקצעות בייעוד של כל אחד מהלוחמים בתחומו, כמו צלילה קרבית, לוחמת לו"ז ופשיטה. הלוחמים מסיימים את מסלולם בדרגת סמל ראשון (סמ"ר). בשל ההכשרה הארוכה, הלוחמים נדרשים לחתום קבע זהה באורכו לאורך ההכשרה.


שייטת 13 "הקומנדו הימי"

אופי השירות כלוחם ביחידה:

השייטת היא אחת מיחידות העילית של צה"ל. תפקידו של הקומנדו הימי הוא פעילות מבצעית איכותית הרחק מעבר לקווי האויב, הגנה על חופי הארץ, פגיעה בכלי שייט, בנמלי אויב ובמתקנים חיוניים של האויב בתקופת מלחמה ובמבצעים מיוחדים, וכן איסוף מודיעין איכותי על מהלכי האויב. בין ההתמחויות של היחידה ניתן למנות את תחום הלו"ז (לוחמה זעירה) בים ובנחיתה מהים ליבשה. לוחמי שייטת 13 פועלים בים, ביבשה ובעלי יכולת הגעה גם מהאוויר. פעילות היחידה מאופיינת בתחכום רב, בדיוק וברמת חשאיות גבוהה.


מה מחפשים לדעתך במקום בו אתה משרת :

אנשים חדורי מטרה, כאלה שלא יוותרו בשום מצב גם אם לא הולך להם טוב. אנשים שיהיו מוכנים לאכול חול, לשתות מי מלח העיקר לתת את כל כולו ולא להתייאש. אתה לא חייב להיות הכי מהיר אבל אתה כן חייב להיות הכי נחוש ונעול. אצלנו מחפשים חברה שיודעים גם לשתוק ולבצע את המשימה בצורה הכי יעילה ומדוייקת וגם כאלה שיודעים לקחת פיקוד ולהוביל את המשימה. אצלנו מחפשים אנשים שחזקים בלעזור אך גם חזקים בלעבוד בצורה עצמאית כיחידים.


292 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page