מעוניינים להצטרף ולקבל פרטים? 

הודעתך התקבלה בהצלחה

היסטוריה ומורשת קרב

 1947-1949 מלחמת העצמאות

ב-14 במאי 1948, יומו האחרון של שלטון המנדט, בו הכריזה מדינת ישראל על הקמתה, פלשו לתחומה צבאות סדירים של מדינות ערב, חברות הליגה הערבית. רשמית המלחמה הסתיימה ב-20 ביולי 1949, עם חתימת הסכם שביתת הנשק האחרון עם סוריה.

 

 31/05/1948 הקמת צה"ל 

צה"ל התבסס על המבנה הארגוני של ההגנה, כדי לשמש ככוח הלוחם העיקרי של מדינת ישראל, ומיזג לתוכו גם לוחמים מהבריגדה היהודית והמחתרות האחרות - האצ"ל והלח"י.

 

 1953-1956 תקופת פעולות התגמול

הממשלה דוד בן-גוריון וראש אגף מבצעים במטה הכללי משה דיין הורו על הקמת יחידה 101 בפיקודו של אריאל שרון. תפקידה של יחידה זו היה לערוך פעולות תגמול נגד המצרים והירדנים, וסימנה מפנה ביכולותיו המבצעיות של צה"ל.
 

 1956 מבצע קדש

מלחמת סיני הייתה מלחמה קצרה שהתנהלה בין ישראל, בריטניה וצרפת לבין מצרים. במהלך המלחמה כבש צה"ל את חצי האי סיני, למעט רצועה צרה לאורך תעלת סואץ, השמיד תשתיות צבאיות רבות ופגע בצבא המצרי.

 

 1967 מלחמת ששת הימים

במהלך המלחמה כבשה מדינת ישראל שטחים נרחבים בסיני, רצועת עזה, רמת הגולן, יהודה ושומרון ומזרח ירושלים. 

 

 1969-1970 מלחמת ההתשה

המלחמה נמשכה כשנה וחמישה חודשים לאורך החזית המצרית, ובה ניהל צבא מצרים מלחמת התשה כנגד כוחות צה"ל על ידי הפגזות חוזרות ונשנות של המוצבים לאורך תעלת סואץ. 

 

 1973 מלחמת יום הכיפורים

מלחמת יום הכיפורים פרצה ביום הכיפורים בהתקפת קואליציה של צבאות מדינות ערביות כנגד ישראל, בהובלתן של סוריה ומצרים. המלחמה התרחשה בעיקר בסיני וברמת הגולן. המלחמה התאפיינה בשימוש בטקטיקות ובטכנולוגיות לחימה חדשות וביטאה תפישׂה אסטרטגית ומערכתית חדשה ביחס להתמודדות צבאות ערב מול צה"ל, בייחוד מצד צבא מצרים. 

 

 1982 מבצע "שלום הגליל" – מלחמת לבנון הראשונה

התרחשה ברובה בשטח לבנון בין ישראל לסוריה ולארגוני טרור פלסטיניים שישבו בלבנון, וביצעו פיגועים בישראל ובמדינות נוספות.
 

 1987 האינתיפאדה הראשונה

הייתה התקוממות אלימה ברובה.  במהלכה התקוממו התושבים הפלסטינים ביהודה ושומרון וברצועת עזה נגד השלטון הישראלי. 
 

 2000-2002 האינתיפאדה השנייה

התקוממות אלימה זו כללה בתחילתה פעולות מחאה עממיות, אך במהרה הפכו פעולות טרור לביטויה המרכזי. מאפיין מובהק של הפעילות הפלסטינית במאבק זה היה שימוש נרחב בפיגועי התאבדות נגד אזרחי מדינת ישראל, 
 

 2006 מלחמת לבנון השנייה

המלחמה נפתחה בתקיפה מתוכננת של חזבאללה באזור הגבול,  בעקבות האירוע הגיבה ישראל בתקיפה מסיבית, נגד כוחות החזבאללה בדרום לבנון.
 

 12/2008-01/2009 מבצע "עופרת יצוקה

מטרתו הייתה "לפגוע קשה בממשלת חמאס על מנת לגרום למציאות ביטחונית טובה יותר לאורך זמן סביב רצועת עזה, תוך חיזוק ההרתעה וצמצום ירי הרקטות ככל שניתן".
 

 2012 מבצע "עמוד ענן"

המבצע החל עם חיסולו של אחמד ג'עברי, מפקדה בפועל של הזרוע הצבאית של החמאס. במהלך המבצע נערכו אלפי תקיפות על יעדים ברצועת עזה
 

 2014 מבצע "צוק איתן"

בשלב הראשון כלל המבצע בעיקר הפצצות כבדות של חיל האוויר הישראלי, חיל השריון וחיל התותחנים ברצועת עזה, כשבמקביל ישראל ספגה ירי רקטי מרצועת עזה והתמודדה עם חדירה של מחבלים חמושים לשטחה שהגיעו מרצועת עזה דרך הים או דרך מנהרות.

 

מבצעים ופעולות בהיסטוריה של צה"ל